Hakkımızda

HER GÜN AÇIĞIZ

08:00-20:30

Bizim Hikayemiz —

O bir helva sanatçısı…


Bugün 60 yılı geçen öyküsü ile aslında 1948 yıllarına dayanan bir başarı hikayesinin adı Mustafa Özbak nam-ı diğer Gizli Tarif Ustası.. 1948 yılında Trabzon Moloz semtinde küçük bir şekerlemecide çırak olarak işe alınması ile başladı tüm hikaye.

İçindeki üretim aşkını ustalarına kısa sürede göstererek başarısının sinyallerini o yıllarda vermekteydi. Gün geçtikçe bu küçük imalathanede yıldızı parlar ve zamanla işinin ehli olmaya aday bir usta haline gelir.

Yıl 1953 ve artık kendi ürününü üretme zamanı gelmiştir ve Askerliğini bitirdikten sonra şeker imalathanesinden ayrılarak Trabzon Uzun Sokak’ta bulunan Saruhan Pasajında Gizli Tarifi ile üretimini yapmaya başlar.Kısa zamanda Trabzon’da adı hızla yayılır bu genç helvacının. Kendi ürettiği helvanın gururuyla artık markalaşma zamanının geldiğini düşünür.

Marka konulmuştur ve Türkiye’nin Beton Helvası işte o tarihte doğmuştur.

Helva ile birlikte o yıllarda Trabzon halkını Şıra ile tanıştırmıştır. Üzümden ürettiği bu içeceği insanlar yaz aylarında dört gözle bekler hale gelmiştir. Öyle bir gelenek haline gelmiştir ki günümüzde insanlar yaz ayının gelmesini sabırsızlıkla beklemekte ve babadan oğula geçen bir içecek geleneği haline dönüşmüştür.


Sonraki yıllarda yaptığı ürünlerin kalitesini hiç bozmadan emin şekilde ilerlerken yaparsan en iyisini yap sloganını dondurma üretmek için kullanmıştır Gizli Tarif Ustası ve dondurma üretimine başlamıştır.

Zor şartlarda Trabzon Hamsiköy Yaylasının doğal ve enfes inek sütünü en iyi sahlep ile buluşturarak katkısız olarak kendi formulünü uyguladığında ortaya çıkan sonuç bugün mağazalarında dondurma kuyruğu oluşturmaktadır.

İlerleyen yaşına rağmen içindeki üretme ve sanat aşkını kaybetmemiş ve bugün hala aynı titizlikle işinin başında bulunan Gizli Tarif Ustası 1. Kuşağına hergün öğütlerini ve tecrübelerini aktararak aynı özeni göstermesini öğütlemektedir.

Günümüzde Beton Helva markası artık Helva adının önüne geçmiş ve taklitleri çoğalmıştır.

Üretiminde fabrikasyonluğa karşı olan Gizli Tarif Ustası yıllardır yurtiçi ve yurtdışı üretiminin 10 katı talep almasına karşın geleneksel üretimden ve kaliteden asla taviz vermemek adına kapasite arttırmamaktadır.

Kurulduğu yıldan beri Trabzon şehir merkezi Uzun Sokak’taki yerini korumakla beraber Trabzon ve İstanbul’daki şubeleri ve tedarikçileri ile ürünlerini sevenleri ile buluşturmaktadır.